Huzursuzluğun Kitabı PDF indir

Huzursuzluğun Kitabı PDF indir, Kitap sever takipçilerimiz 9789750736865 sayfalık Karton Kapak boyutunda TÜRKÇE özelliğine sahip 12.09.2019 numaralı Livro do desassossego dilinde yazılmış Huzursuzluğun Kitabı kitabının PDF olarak indirebilirsiniz.

Huzursuzluğun Kitabı PDF

20. yüzyıl Portekiz edebiyatının büyük ismi Fernando Pessoa, sağlığında yayına giren yapıtları olduysa da, esas olarak ölümünden sonra, yazılarını topladığı sandığın bulunmasıyla ün kazandı. Yaklaşık 27 bin sayfaya yayılan, farklı türlerde eserler veren yazar, bunların büyük bir kısmını kendi adıyla değil, birer yaşamöyküsüyle, kişilikle, hatta edebi duruş ve tarzla donattığı 70 ayrı kurmaca yazarın, dışkimliğin adıyla imzalamıştı; kötü bir Portekizce’yle ilkel doğa şiirleri yazan Alberto Caeiro, pagan dinlere inanan hekim Ricardo Reis, “içinde bir Yunan şairi barındıran Whitman” diye tarif edilen Alvaro de Campos gibi… Bu kurmaca yazarlardan birisi olan Bernardo Soares, Pessoa’nın “yarı-dışkimlik” olarak nitelediği, ona çok yakın bir karakterdi ve Huzursuzluğun Kitabı’nın yazarı olarak yaratılmıştı. Soares, gündüzleri bir kumaş mağazasında çalışan, geceleri yağmurun sesinde, ayak seslerinde yalnızlığını duyumsayan bir Lizbonluydu.
Huzursuzluğun Kitabı, kurmaca bir kişiliğin kendi yaşamını anlattığı bir roman olarak görülebilir; fakat yazarla kahramanı sürekli olarak birbirinin yerine geçtiğinden, Pessoa’nın hayatla alakalı kendine ait olan ve olmayan düşünceleri döktüğü, evirip çevirdiği bir denemeler, anlatılar toplamı olarak da kabul edilebilir. Pessoa bu kitap üzerinde 1913’ten ibu yana çalışmaya başlamış, ölümüne dek parça parça yazmaveya devam etmişti. Sandık açıldıktan sonra, dağınık metinler bir araya getirilmeye başlandı ve 1982’de Portekiz’de yapıt ilk kez olarak basıldı; ardından, yeni bulunan parçaların eklenmesi ve elyazmalarında yanlış okunmuş yerlerin düzeltilmesiyle yeni basımlar yapıldı.
Dünyayı seyretmekle yetinmek isteyen, eylemsizliği en yüce erdem ve gerçek yaşam olarak gören Soares, Pessoa için belki de dünyanın ve yaşamanın ne olduğunu gösteren bir perdedir. Huzursuzluğun Kitabı bunun yanı sıra, bir edebiyatçının ulaşmak istediği yapıtla kâğıda dökebildiklerinin içindeki mesafedir de; hayal edilenin soluk, titrek bir sureti, gölgesi olarak kalmaya, kusurlu olmaya mahkûmdur; tıpkı bütün kitaplar ve bütün çeviriler gibi.

Huzursuzluğun Kitabı Özeti

Huzursuzluğun Kitabı PDF Oku

Huzursuzluğun Kitabı PDF indir

pdf indirme butonu


Yorum yapın