Devlet-i ‘Aliyye V – Osmanlı İmparatorluğu Üzerine Araştırmalar PDF indir

Devlet-i ‘Aliyye V – Osmanlı İmparatorluğu Üzerine Araştırmalar PDF indir, Kitap sever takipçilerimiz 872 sayfalık 15.5 x 23 cm boyutunda Karton Kapak özelliğine sahip 9786254053696 numaralı TÜRKÇE dilinde yazılmış Devlet-i ‘Aliyye V – Osmanlı İmparatorluğu Üzerine Araştırmalar kitabının PDF olarak indirebilirsiniz.

Devlet-i ‘Aliyye V – Osmanlı İmparatorluğu Üzerine Araştırmalar PDF

Devlet-i ‘Aliyye’nin birinci cildi Osmanlı Devleti’nin bir beylikten Balkanlar ve Ortadoğu’ya hükmeden kuvvetli bir imparatorluğa dönüşümünü konu alır. İkinci cilt, padişah ve devlet otoritesinin zayıfladığı 17. yüzyılın ilk yarısındaki iktidar mücadelelerini inceler. Üçüncü cilt, merkezi devlet otoritesinin yeniden kurulduğu “Köprülüler” dönemini, Orta Avrupa’da Habsburglarla süren uzun iktidar mücadelesini, malî ve siyasî bunalıma karşı çözüm arayışlarını ayrıntı kısmıyla ele alır. Dördüncü cilt ise, Osmanlı Devleti’nin geçirdiği askerî ve malî dönüşümü mercek altına alır, Tanzimat ve Meşrutiyet dönemine kadar uzanan zamanda gelişen hadiseleri takip eder. Bunun yanı sıra Birinci Dünya ve Kurtuluş Savaşları sonunda Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına uzanan geniş bir kesit sunar.
Osmanlı Devleti’nin kuruluş devrinin, hukukî ve idarî teşkilâtının, ekonomik, sosyal ve toplumsal altyapısının geniş bir şekilde olarak işlendiği Devlet-i ‘Aliyye külliyatının beşinci cildi, Osmanlı-Avrupa ilişkileri, Annales Okulu ve bu okulun Osmanlı tarih incelemelerina etkisiyle sonlanıyor. Halil İnalcık’ın bu son cilt için bir araya getirdiği İngilizce ve Türkçe makalelerinin bulunduğu eserde, bunun bunun yanında serinin hepsinı ihtiva eden geniş bir şekilde bibliyografveya sunulmaktadır.

Devlet-i ‘Aliyye V – Osmanlı İmparatorluğu Üzerine Araştırmalar Özeti

Devlet-i ‘Aliyye V – Osmanlı İmparatorluğu Üzerine Araştırmalar PDF Oku

Devlet-i ‘Aliyye V – Osmanlı İmparatorluğu Üzerine Araştırmalar PDF indir

pdf indirme butonu


Yorum yapın