Orta Doğuda Irk Kavramı ve Kölelik Bernard Lewis Akıl Çelen Kitaplar Kitabı PDF indir

Orta Doğuda Irk Kavramı ve Kölelik Bernard Lewis Akıl Çelen Kitaplar Kitabı PDF indir, Herkese Merhabalar sevgili kitap severler, bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza Orta Doğuda Irk Kavramı ve Kölelik Bernard Lewis Akıl Çelen Kitaplar Kitabının konusu ile ilgili biraz bilgilendirme yapmak istedik. Bu paylaşımımızda Orta Doğuda Irk Kavramı ve Kölelik Bernard Lewis Akıl Çelen Kitaplar Kitap Özetinin bunun yanında yazımızın detayında Orta Doğuda Irk Kavramı ve Kölelik Bernard Lewis Akıl Çelen Kitaplar PDF indirme linki ile Orta Doğuda Irk Kavramı ve Kölelik Bernard Lewis Akıl Çelen Kitaplar kitabını PDF olarak ücretsiz indirebilirsiniz.

Orta Doğuda Irk Kavramı ve Kölelik Bernard Lewis Akıl Çelen Kitaplar Kitap Özeti

Orta Doğu ve İslam tarihi hususunda dünyanın ileri gelen tarihçilerinden Bernard Lewis, ile ilgili çok az araştırma yapılan ve hatta tabu kabul gören kölelik kurumunu ve kölelik kültürünü konu alıyor. İlk ortaya çıkışından başlayarak kaldırıldığı tarihe kadar kölelik kurumunun değişimini inceliyor. Bu kurumun özellikle ırk kavramı ile olan ilişkilerini açığa çıkarıyor.

Lewis, Orta Doğu’da ırk algısını ve köleliği incelerken, kaynağı Avrupa ve Amerika tarihinde bulunan bir miti tartışmaya açıyor “Orta Doğu halkları, o zamanda Güney Afrika’da yaşanan veya ABD’de yakın zamana kadar devam eden ırkçı eziyete hiçbir zaman başvurmadılar. … Amerikan İç Savaşı kölelik meselesini açık bir biçimde Avrupalıların gözü önüne getirmişti. Karşılaştırmaya gitmek kaçınılmazdı ve belirgin değişikliklar bazı Avrupalı gözlemcileri İslam dünyasındaki köleliği savunmaya yahut en azından Müslümanların ırksal tutumlarını yüceltmeye sevk etti.”

Lewis, yaşananlara dair tarihsel ispatların, Orta Doğu’da ırkçı önyargı ve ayrımcılığın olmadığı iddiasını doğrulamadığını ve sorunun tarihsel gerçeklikle yüzleşme olduğunu savunuyor. “Burada amacım insanlık zıtı suçlar olarak hadım etmeyle apartheidi karşı karşıya geldirarak veya Doğu ve Batı’da yapılan şeylerin göreceli kötülükleri içinde bir tartışma ortaya atarak ahlaki bir yarış içerisine girmek değildir. Niyetim daha ziyade hem münhasır olduğu düşünülen bir erdem ve lekeyi reddetmek hem de bizim ortak insanlığımızın genel bazı sıkıntılarına işaret etmektir. Bir hatanın düzeltilmesi, bu duygusal olarak rahatlatıcı ve siyasi olarak kullanışlı da olsa, meşrudur, aslına bakarsınız bir tarihçi için şarttır.”

Lewis, “Ben bu kitapta büyük tarihsel önem arz eden bir meseleyle adilane ve objektif bir biçimde ilgilenmeye ve bunu da polemiklere girmeden ve özüre başvurmadan yerine getirmeye çalıştım.” diyerek tarihçinin görevinin ne olduğuna ve tarihsel malzemeye nasıl yaklaşması gerektiğine dair görüşlerini ifade ediyor ve tüm tarihçilerin örnek alması gereken özgün ve usta işi bir çalışma görülmektedirıyor. Orta Doğu’da Irk Kavramı ve Kölelik, zengin birinci düzey tarihsel belgelerle hem konuyu derinlemesine anlatıyor hem de bu hususta araştırma yapacaklara mühim bir kaynakça sunuyor.

24 adet birbirinden enteresan ve nadir bulunan minyatür içeren Orta Doğu’da Irk Kavramı ve Kölelik, keyifle okunan ve herkesin kütüphanesinde bulunması gereken bir başyapıt.

Orta Doğuda Irk Kavramı ve Kölelik Bernard Lewis Akıl Çelen Kitaplar KİTABI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

pdf indirme butonu


Yorum yapın