Cumhuriyet Efsaneleri Mustafa Armağan Kitabı PDF indir

Cumhuriyet Efsaneleri Mustafa Armağan Timaş Yayınları Kitabı PDF indir, Herkese Merhabalar sevgili kitap severler, bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza Cumhuriyet Efsaneleri Mustafa Armağan Timaş Yayınları Kitabının konusu ile ilgili biraz bilgilendirme yapmak istedik. Bu paylaşımımızda Cumhuriyet Efsaneleri Mustafa Armağan Timaş Yayınları Kitap Özetinin bunun yanında yazımızın detayında Cumhuriyet Efsaneleri Mustafa Armağan Timaş Yayınları PDF indirme linki ile Cumhuriyet Efsaneleri Mustafa Armağan Timaş Yayınları kitabını PDF olarak ücretsiz indirebilirsiniz.

Cumhuriyet Efsaneleri Mustafa Armağan Timaş Yayınları Kitap Özeti

Türkiyede 1923 senesinden bu yana yürürlüğe konulan programın adını koyuyorum: Osmanlısızlaştırmak. Elinizdeki kitap, ülkemizde 1918-23 senelerında ama daha kesinlikle 1924ten sonra sıra sıra sahneye konulan bu Osmanlısızlaştırma politikasının tersine çevrilmesini, yani Yeniden Osmanlılaştırma yöneliminin altını çizilmesini ama en mühimsi de aslında birer barbarlık ürünü olan bin yıllık alfabenin unutturulması yahut sanat eserlerinin kazınıp yıkılması gibi eylemlerin nasıl da el hızlıluğu marifetle başarıymış gibi sunulabildiğini tespit etmeği amaçlıyor.
-Mustafa Armağan-

1918 Osmanlı Devletinin yenildiği senedir. Gerçi Alman İmparatorluğu, Avusturya-Macaristan çifte tacı ve Bulgaristan da bizimle birlikte yenilmişti ama hiçbirinin anavatan toprakları işgal edilmemiş, yalnızca -Weimarda olduğu gibi- ağır ekonomik ve askerî yaptırımlarla cezalandırılmışlardı. Sadece Osmanlı Devletinin anavatan toprakları ve başkenti işgal edilmiş ve yönetim merkezi İstanbul ele geçirilmişti. Neden?

1918in bu manzarası ne kadar hazin ise ardındanki siyasi ve askerî gelişmeler de o kadar hazindi. Osmanlı Devletini tarihe postalamak ve bir daha bu topraklarda böyle tehlikeli bir oluşuma meydan vermemek için onu barışa zorlayacak bir Yunan savaşı planlandı ama bütün tehditlere rağmen Sevri Osmanlı Sultanı Vahdettine imzalatmak olabilecek olmadı. Barışa yanaşmamasının cezasını da anlaşmayı başka bir kadroyla yaparak kendisini devre dışı bırakarak verdiler zaten; sonra da yurt dışına kaçırarak… Neden?

Böylelikle Sultansız ve devletsiz kalan millet bu kez Ankara hükümetiyle bir devlet olabilmek için Lozan kapılarında İtilaf devletlerinin merhametine muhtaç hâle gelecek, ülkeler arası camiada tanınması karşılığında feragat, rıza ve tavizler istenecek ve Lozanda bunlar bi hayli fazla verildikten sonra başka sözler de istenecekti. Bir daha bu topraklarda Osmanlının lafı geçmeyecek, Hilafetinden Medeni Kanununa, Ayasofyasından alfabesine, kılık kıyafetinden laikliğine kadar garanti kapsamına giren temel hususlarda mutabık kalındıktan sonra Cumhuriyetin ilanına izin verilecekti. Neden?

Mustafa Armağandan sıkı bir yakın tarih hesaplaşması daha: Cumhuriyet Efsaneleri.

Cumhuriyet Efsaneleri Mustafa Armağan Timaş Yayınları KİTABI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

pdf indirme butonu

Yorum yapın