E-Kitap

Zamsız Türkiye Yolunda Kitabı PDF indir

Zamsız Türkiye Yolunda Kitabı PDF indir, Herkese Merhabalar sevgili kitap severler, bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza Zamsız Türkiye Yolunda Kitabının konusu ile ilgili biraz bilgilendirme yapmak istedik. Ayrıca yazımızın detayında Zamsız Türkiye Yolunda PDF indirme linki ile Zamsız Türkiye Yolunda kitabını PDF olarak ücretsiz indirebilirsiniz.

Zamsız Türkiye Yolunda Kitabı Özeti

Atatürk 15 adet bütçe yaptı ve uyguladı. Atatürk’ün tüm bütçelerini o zaman adı “Divan-i Muhasebat ” olan Sayıştay’a denetletti. Sayıştay denetlemesi yalnızca muhasebe denetlemeleri değildi. Harcama gerekçelerini de kapsayan tam denetlemelerdi. 15 bütçenin 12 si denk. Bir tanesi açık. Dünya Iktisadi buhranı sebebiyle 1929 bütçesi. Ve ikisi de fazla bütçedir. 1923 te bir ABD Doları 80 kuruş idi. 10 Kasım 1938 de de 80 kuruş. Bir sterlin 1923 te 630 kuruş idi. 1929 da dünya ekonomik buhranı sebebiyle 10 TL ye çıktı 10 Kasım 1938 de tekrar 630 kuruş oldu. Hiç enflasyon yapılmamıştır. 15 senede toplam enflasyon %-35 tir. Yani fiyatlar affinamış yaşam %35 ucuzlaınıştır. Atatürk zamanında hiç dış ve iç borç alınmadı. Osmanli’dan kalan borçlann taksitleri ise tıkır tıkır ödendi. Denk bütçe yoluna devam etmeyenler Türk milletinin yaptığı o muazzam Kurtuluş savaşına ihanet içinde oldukları da düşünülmelidirler. Atatürk’e dönüş yolu denk bütçe durağından başlar. Denk bütçe durağında ise şu levha asılmıştır. Bugünkü savaşmalarımızm gayesi tam bağımsızlıktır. Bağımsızlığın bütünü ise fakat mali bağımsızlikla olabilecekdür. Mali bağımsızlığın muhafaza edilmesi için ilk şart bütçenin ekonomik bünye ile orantılı ve denk olmasıdır.

Mustafa Kemal Atatürk Bulunduğun durakta bu levha asılı ise doğru bir duraktasın bu levha asılı değilse yanlış duraktasın sakın şaşı= Arka Kapak yazısmdaki istatistikler Prof. Dr. Mustafa Aysan’ın Atatürk’ün Ekonomi Politikası. Sığınak Kitap. Sermet Matbaası 1981 den alınmıştır.

Zamsız Türkiye Yolunda KİTABI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

pdf indirme butonu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu