Osmanlı’yı Kuran Şehir Mustafa Armağan Kitabı PDF indir

Osmanlı’yı Kuran Şehir Mustafa Armağan Timaş Yayınları Kitabı PDF indir, Herkese Merhabalar sevgili kitap severler, bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza Osmanlı’yı Kuran Şehir Mustafa Armağan Timaş Yayınları Kitabının konusu ile ilgili biraz bilgilendirme yapmak istedik. Bu paylaşımımızda Osmanlı’yı Kuran Şehir Mustafa Armağan Timaş Yayınları Kitap Özetinin bunun yanında yazımızın detayında Osmanlı’yı Kuran Şehir Mustafa Armağan Timaş Yayınları PDF indirme linki ile Osmanlı’yı Kuran Şehir Mustafa Armağan Timaş Yayınları kitabını PDF olarak ücretsiz indirebilirsiniz.

Osmanlı’yı Kuran Şehir Mustafa Armağan Timaş Yayınları Kitap Özeti

Hepimizin içinde arada birnedenini bilemediğimiz bir ‘Bursa’nın daveti’ çınlar. ‘Kalkıp Bursa’ya gitsem, onun diriltici çeşmesinden kana kana içsem ve yenilensem’ deriz sıkıntılı anlarımızda. Aslını söylemek gerekirse hatırlanması bile tek başına bir kurtuluş reçetesi olarak boy veren boşluğunu hissettiğimiz bir şehirdir o.

Daha doğrusu, içimizdeki şehir hasretinin belli başlı parçalarının yeryüzüne hünerle nakşedilmiş bir suretidir Bursa’da aradığımız. Kendi yüzümüzdür. Kaybettiğimiz yüz…

Aslını söylemek gerekirse Abdülaziz zamanından bu yana Osmanlılar da bu ‘kayıp yüzü’ aramışlar ve onu Bursa’da bulmuşlardı. Bursa onlar için Osmanlı kudretinin sırrını muhafaza eden bir ‘kara kutu’ydu; kuruluş devrinin saflığını, enerjisini, heyecan ve coşkusunu kubbe ve minarelerine içirmiş bir ‘iç deniz’ gibiydi o.

Mustafa Armağan da Bursa’nın cazip davetine koşanlardan biri. Onun için Bursa, tüketilecek ve eskitilecek turistik bir gezi objesi olmaktan fersahlarca uzakta gülümseyen keşfedilmeyi bekleyen bir kıta. Bursa’yı ‘Osmanlıların ilk başkenti’ olarak değil, ‘Osmanlı’yı kuran şehir’ olarak dünyamıza dikmeye çabalaması bu yüzden.

Osmanlı’nın 3 kıtada çınlayan görkeminin sırları, Bursa’nın önüne diktiğimiz asırlık surların arkasında, bizi sabırla bekliyor diyor yazar ve ekliyor: Osmanlı’ya bir de Osmanlı’yı kuran şehrin penceresinden bakın!

Osmanlı’yı Kuran Şehir Mustafa Armağan Timaş Yayınları KİTABI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

pdf indirme butonu

Yorum yapın