E-Kitap

Kürtlük, Türklük, Alevilik Etnik ve Dinsel Kimlik Mücadeleleri Kitabı PDF indir

Kürtlük, Türklük, Alevilik Etnik ve Dinsel Kimlik Mücadeleleri Kitabı PDF

Kitap ismi Kürtlük, Türklük, Alevilik Etnik ve Dinsel Kimlik Mücadeleleri olan ve birden çok kitap sever aracılığıyla aranan Kürtlük, Türklük, Alevilik Etnik ve Dinsel Kimlik Mücadeleleri kitabını siz kıymetli okurlarımız için PDF dosyası halinde sunmaya çalıştık. Öncelikle

Kürtlük, Türklük, Alevilik Etnik ve Dinsel Kimlik Mücadeleleri kitabını PDF indirmeden önce sizlere Kürtlük, Türklük, Alevilik Etnik ve Dinsel Kimlik Mücadeleleri kitabı ile ilgili bir kaç bilgi verelim…

Kürtlük, Türklük, Alevilik Etnik ve Dinsel Kimlik Mücadeleleri Özet

Kürtlük, Türklük, Alevilik Etnik ve Dinsel Kimlik Mücadeleleri kitabının yazarları Martin Van Bruinessen olan ve 211 sayfalık kitap 2004 senesinde Araştırma-İnceleme kategori bölümünde yerini almıştır.

Kürtlük, Türklük, Alevilik Etnik ve Dinsel Kimlik Mücadeleleri PDF indir

Kürtlük, Türklük, Alevilik Etnik ve Dinsel Kimlik Mücadeleleri kitabını yazımızın alt bölümünden Kürtlük, Türklük, Alevilik Etnik ve Dinsel Kimlik Mücadeleleri PDF indir butonuna tıklayarak bilgisayarınıza yahut telefonunuza Kürtlük, Türklük, Alevilik Etnik ve Dinsel Kimlik Mücadeleleri kitabını indirebilirsiniz.

Kürt sosyopolitiği alanında bir klasik sayılan Ağa, Şeyh ve Devlet’in yazarı Martin van Bruinessen, ağırlıkla Kürtlerde din olgusuna yönelttiği incelemelerin ilk bölümünde Sünnîliği ele almıştı. (Kürdistan Üzerine Yazılar, 1992). Martin van Bruinessen, bu derlemesinde bu kez heterodoks uzanımlarıyla birlikte Kürt Alevîliği’ni inceliyor. Konuyu hem Anadolu Alevîliği hem de Ortadoğu’nun ve Kürtlerin İslam öncesi inanışları bağlamında ele alan yazar, bu verileri güncel konu ve problematiklerle de ilişkilendirerek yorumluyor. Bir kimlik hareketi olarak Alevîliğin/Alevî uyanışının Türk ve Kürt milliyetçilği ile sancılı ilişkilerini, örneğin Gazi hadiseleri gibi hassas kesitlerde ele alınrken, öte yandan da Alevî inanç öğelerinin Hint din ve efsane dünyasındaki benzeşiklerine de uzanabilen geniş bir perspektif sunuyor.

Kürtlük, Türklük, Alevilik Etnik ve Dinsel Kimlik Mücadeleleri Kitabı PDF

pdf indirme butonu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu