E-Kitap

İslam Felsefesi (Filozoflar ve Eserler) Kitabı PDF indir

İslam Felsefesi (Filozoflar ve Eserler) Kitabı PDF indir, Herkese Merhabalar sevgili kitap severler, bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza İslam Felsefesi (Filozoflar ve Eserler) Kitabının konusu ile ilgili biraz bilgilendirme yapmak istedik. Ayrıca yazımızın detayında İslam Felsefesi (Filozoflar ve Eserler) PDF indirme linki ile İslam Felsefesi (Filozoflar ve Eserler) kitabını PDF olarak ücretsiz indirebilirsiniz.

İslam Felsefesi (Filozoflar ve Eserler) Kitabı Özeti

Alanlarında yetkin 28 yazarın kaleme aldığı 30 makaleden bir araya gelen İslam Felsefesi: Filozoflar ve Eserler, giriş niteliği taşıyan diğer metinlerden birkaç noktada ayrılıyor. İlkin, bu derlemenin özgün dertlerinden biri olarak, Grekçe felsefe dünyasıyla Arapça felsefe dünyasının terimler, kavramlar ve bunların alımlanışı üzerinden karşı karşıya geldirılmasına şahit oluyoruz. İkinci olarak, bu derleme 9.yüzyıldan 20. yüzyıla kadar, yani Kindî’den Allame Tabâtabâî ve Zeki Necib Mahmud’a kadar; Tanrı’nın bilgisinin kapsamı içinden ve felsefece yaşamanın ilkelerinden tutun da Hume’un nedensellik eleştirisiyle uğraşan bir mollaya kadar uzanıyor. Böylelikle okur “İslam dünyasındaki felsefe”nin yahut “İslam hâkimiyetindeki bölgede yapılan felsefe”nin hayali yahut varsayımsal sonunu sorgulama imkânı buluyor. Üçüncü olarak, her bölümün yazarı, ele aldığı düşünürün genel biyografik ve çağın entelektüel, siyasal manzarasını sunduktan sonra, incelenen düşünürün bir metnine, genelde söz konusu düşünürün başyapıtı sayılan metne odaklanıyor. Böylelikle okura, eleştirel bir gözle didik didik edilmiş bir metnin çözümlenmesi üzerinden düşünürlerin zihin dünyasına giriş fırsatı sunuluyor. En son, metinlerde bulunan uzun alıntıların her biri, çevirmen aracılığıyla özgün dilinden, yani genelde Arapça özgün metinlerden çevrilmiş yer alıyor. Derlemedeki metinlerden Arapça yazılmamış olanlarsa istisna kabilinden; Nâsır-ı Hüsrev’in Farsça, Muhammed İkbal’in İngilizce ve Ali Sedad Bey’in Osmanlı Türkçesiyle kaleme aldığı metinler.

Hakikati güzel görmekten ve nereden gelirse gelsin, isterse [bize] uzak halklardan ve [bizden] farklı milletlerden gelsin, hakikati almaktan çekinmememiz gerekir. Kindî

İnsan, fertleri birbiriyle uyuşan tek bir kabiledir, zira insan olmaklık tüm insanları birleştirir. Tanrısal kuvvenin süsü tüm insanlarda ve bireylerin her birinde bulunur ki bu akleden nefstir.

Yahyâ b. Adî

Huzurlu evindeki bir koltukta, başı ellerinde oturmuş ve hem bize hem kendine dünyanın gerçekliği ile ilgili te­fekkür ettiğini iddia eden tip tam bir filozof karikatürüdür.

Zeki Necib Mahmud

İslam Felsefesi (Filozoflar ve Eserler) KİTABI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

pdf indirme butonu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu