E-Kitap

Felsefe, Toplum Bilimleri ve Tarihçi Kitabı PDF indir

Felsefe, Toplum Bilimleri ve Tarihçi Kitabı PDF

Kitap ismi Felsefe, Toplum Bilimleri ve Tarihçi olan ve birden çok kitap sever aracılığıyla aranan Felsefe, Toplum Bilimleri ve Tarihçi kitabını siz kıymetli okurlarımız için PDF dosyası halinde sunmaya çalıştık. Öncelikle

Felsefe, Toplum Bilimleri ve Tarihçi kitabını PDF indirmeden önce sizlere Felsefe, Toplum Bilimleri ve Tarihçi kitabı ile ilgili bir kaç bilgi verelim…

Felsefe, Toplum Bilimleri ve Tarihçi Özet

Felsefe, Toplum Bilimleri ve Tarihçi kitabının yazarları Taner Timur olan ve 494 sayfalık kitap 2014 senesinde Araştırma-İnceleme kategori bölümünde yerini almıştır.

Felsefe, Toplum Bilimleri ve Tarihçi PDF indir

Felsefe, Toplum Bilimleri ve Tarihçi kitabını yazımızın alt bölümünden Felsefe, Toplum Bilimleri ve Tarihçi PDF indir butonuna tıklayarak bilgisayarınıza yahut telefonunuza Felsefe, Toplum Bilimleri ve Tarihçi kitabını indirebilirsiniz.

On senelera yayılan tarih ve felsefe okumalarına dayanan ve üç yıllık yoğun çalışmanın ürünü olan bu kitap, Taner Timur çalışmalarının yeni bir doruğunu oluşturuyor. Çalışma, tarih-yazıcılığı ile felsefe ve toplum bilimlerinin, tarih boyunca yer yer birbirleriyle buluşan, fakat çoğu zaman da birbirinden kopuk ve bağımsız bir gelişme çizgisi izleyen öykülerini anlatıyor.

Felsefe ve bilimin beşiği olan Eski Yunan, tarihçiliğin de beşiği olmuştu; fakat Aristo, genelle değil, özelle uğraşan tarih-yazıcılığını bilim saymıyordu. Bu görüş, din adamları ve ilahiyatçıların kontrolü altında tüm Ortaçağ boyunca da geçerli oldu.

Rönesans’ın, kutsal tarih anlayışında açtığı gedikler, 17. yüzyıl rasyonalist filozoflarının darbeleri ile genişledi ve izleyen yüzyıla da Kant’ın “Aydınlanma” dediği “aklın zaferi” damgasını vurdu. Böylelikle, modernizm, Weber’in “büyülerin bozulması” olarak adlandırdığı süreç neticesinde dünyaya geldi.

19. yüzyıl, Hegel’in “yöntem”inde Aydınlanma’yı diyalektik bir devinime dönüştürdü; fakat yine Hegel’in “sistem”inde tarih, “Mutlak Espri” şeklinde sona eriyordu. Marx ve Engels, Hegel’in diyalektik yöntemini benimsediler ve kapitalizmin sağladığı bütünlüğü toplum bilimlerindeki gelişmelere dayanarak tarihî maddecilik adını verdikleri kuramsal çerçevede açıkladılar. Böylelikle metafizik sentezin yerini sosyoekonomik analize dayanan bilimsel eleştiri alıyor ve kapitalist küreselleşmenin gizlemeye çalıştığı uzlaşmaz çelişki ortaya konulmuş oluyordu.

Krizler, devrimci atılımlar ve karşı-devrimler içinde geçen 19. yüzyılı, iki kanlı dünya savaşına sahne olan 20. yüzyıl izledi. Kapitalizm dünyayı bütünleştirir, eşitsizlikler içinde “küresel bir köy” haline getirirken kapitalist işbölümü de bilimde iş bölümünü artırıyor, “uzmanlaşma”yı geliştiriyordu. Böylelikle gitgide daha çok “uzmanlaşan” bilim dalları yalnızca “bütün”ü değil, birbirlerini de anlayamaz duruma geldiler. Mikro-tarih, mikro-iktisat, mikro-sosyoloji vb, tüm bilimler yerleşik çıkarlarla uzlaşıyor ve “bilimsel tarafsızlık” kisvesi altında küresel kapitalizmi bir kader gibi sunma yarışına giriyordu.

Günümüzde bilim ve tarih-yazıcılığı küreselleşme ile gettolaşma içindeki çelişkileri ve gerginlikleri yaşıyor. Bu kitapta Aristo’dan Heidegger ve çağdaş tarihçilere kadar bu gelişmenin öyküsü anlatılıyor.

Felsefe, Toplum Bilimleri ve Tarihçi Kitabı PDF

pdf indirme butonu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu