Heinz Guderian PDF indir

Heinz Guderian PDF indir, Heinz Guderian kitabı TÜRKÇE sayfadan oluşmakta ve Kitap Kağıdı boyutundadır. Heinz Guderian kitabının kapağı ise 64 özelliğine sahiptir. 9786257631341 dilinde yazılmış olan Heinz Guderian kitabını 11.08.2021 numarasıyla kontrolünü yapabilirsiniz. Heinz Guderian kitabını PDF indir.

Heinz Guderian PDF

OSPREY Büyük Komutanlar Serisi 7
Tarihin en büyük komutanlarının yaşam öyküleri, muharebe tecrübeleri, uyguladıkları taktikler ve stratejiler…

Dünya tarihinin en büyük komutanlarını tüm yönleriyle inceleyen OSPREY Büyük Komutanlar
Serisi, Heinz Guderian ile devam ediyor…
Genç Heinz, 13 yaşında subay olmaya karar verdiğinde İkinci Dünya Savaşı’nın en şöhretli tank komutanlarından biri bulunacağını tahmin edemezdi tabi ki.
Asker bir babanın oğlu olarak dünyaya gözlerini açan Heinz Guderian’ın orduya katılması sürpriz olmadı. Birinci Dünya Savaşı sürecinde muhabere ve telsiz iletişimi hususunda kendini yetiştiren ve dört başı mamur bir karargâh subayı olma azmiyle didinen Guderian, iki savaş arası zamanda zırhlı birlik savaşının gelişimi üzerine derinlemesine çalıştı. İkinci Dünya Savaşı’nın başında ise önce Polonya’da, ardından da Fransa’da kıtaları başarıyla sevk ve idare etti. Guderian savaşın bu zamanında sergilediği performansla yalnızca becerikli bir kurmay subay değil bunun yanı sıra yırtıcı bir arazi komutanı olduğunu da ispatladı. Bunun üzerine emrindeki birlikler gelmiş geçmiş en büyük işgal girişimi olan Barbarossa Harekâtı’ndan önce Panzergruppe düzeysine yükseltildi. Harekâtın başlamasıyla birlikte Guderian’ın zincirlerini salıverdiği Alman tankları âdeta aç kurtlar gibi Rusya’nın engin topraklarına atıldı fakat 1941’in sonlarına doğru savaşın başından beri sürdürülen taarruz ivmesi yavaşlama emareleri gösteriyordu. Guderian’ın askerlerini yitirmek istemediği için Hitler’in emirlerini dinlemeyip geri çekilmesi ve bu yüzden Hitler aracılığıyla görevden alınması da bu döneme denk gelir. Lakin Guderian için belki de halen her şey yeni başlıyordu. İşlerin zora girdiği Mart 1943’te Zırhlı Birlikler Genel Müfettişi olarak görevlendirilen kurt generalden fazla hayati bir talepte bulunuldu: Çorak Rus topraklarında hırpalanıp bitap düşen Alman panzerlerini eski görkemine kavuşturmak. Bu hedef uğuruna çok büyük yetkilerle donatılan Guderian derhal kolları sıvayıp işe koyuldu fakat geçen dört yılda pek az şey eskisi gibi kalmıştı. Temmuz 1944’te Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı’na da atanan Guderian o zamanda Almanya’nın en kuvvetli bireylerinden biri halini aldı fakat görkemli “Panzer Generali”nin bile Almanya’yı bekleyen karanlık akıbeti engellemek için yapabileceği çok az şey vardı.
Bu çalışma Guderian’ın askerî yaşamına derinlemesine nüfuz etmekle birlikte onun gençliğine, başarılarının ardında yatan kişisel özelliklere, Erwin Rommel gibi “yıldız” komutanlardan ayrıştığı noktalara, Hitler ve Nasyonal Sosyalizm ile ilişkisine ve “Panzer birliklerinin babası” olduğu yönündeki efsanenin perde arkasına odaklanıyor. Guderian gerçekten de Alman zırhlı birliklerini inşa eden yegâne isim miydi? Bir Naziperver mi yoksa dönemin şartlarını kendi çıkarına göre kullanan bir fırsatçı mıydı? Savaşın ardından yayımlanıp yüksek satış sayılarına ulaşan anılarında neleri itiraf edip neleri anlatmayı “gerekli görmedi?” Resimler, görseller ve geniş bir şekilde haritalarla desteklenen bu çalışma okura belgesel havasında bir yolculuk sunuyor.    

Heinz Guderian Özeti

Heinz Guderian Pdf Oku

Heinz Guderian Pdf indir

pdf indirme butonu


Yorum yapın