Gizli Lisan (Lisan-ı Ezhar) Çiçeklerin Lisanı PDF indir

Gizli Lisan (Lisan-ı Ezhar)
Çiçeklerin Lisanı PDF indir, Gizli Lisan (Lisan-ı Ezhar)
Çiçeklerin Lisanı kitabı TÜRKÇE sayfadan oluşmakta ve Kitap Kağıdı boyutundadır. Gizli Lisan (Lisan-ı Ezhar)
Çiçeklerin Lisanı kitabının kapağı ise 102 özelliğine sahiptir. 9786052071519 dilinde yazılmış olan Gizli Lisan (Lisan-ı Ezhar)
Çiçeklerin Lisanı kitabını 15.05.2018 numarasıyla kontrolünü yapabilirsiniz. Gizli Lisan (Lisan-ı Ezhar)
Çiçeklerin Lisanı
kitabını PDF indir.

Gizli Lisan (Lisan-ı Ezhar)
Çiçeklerin Lisanı PDF

Çiçekler… Çiçekler yaşamımızın en mühim anlarında bize eşlik eden yegâne varlık değil midir? Sevinçlerimizi, taze açmış, göz alıcı, saf bir çiçekle süslemez miyiz? Hastalarımızı gönüllere ferahlık ve âsûdelik veren bir çiçekle ziyaret etmez miyiz? Bizim için pek sevgili olan kaybettiklerimizin toprağına ateş gibi kızarmış bir karanfil bırakarak yüreğimizi kavuran bu acıyı usulca dile getirmez miyiz?
İşte, Şark’ın ve Anadolu’nun hisli insanları dile getiremediği yahut dile getirse de hakkıyla anlaşılamamaktan korktuğu anlarda çiçekleri konuşturmuş, tabiatı söyletmiş, derdini onlarla anlatıp bu gizli lisânı meydana getirmişler. Kimi zaman derdini insanlara değil de kırlarda gezerken parmakları arasına aldığı bir papatyaya anlatmış, hüznünü menekşenin o boynu büküklüğünde görmüş, sevincini baharla tomurcuklarından patlayan kiraz çiçeklerinde duymuş, sevdâsı bir kızıl goncada mücessem olmuş… Saklı hisler çiçeklerle ilan edilmiş… Bu hisler, bu duygular, bu sevdâlar bize şiirlerle, türkülerle, özlü sözlerle intikal etmiş ve biz de bu inceliklere hissedâr olmuşuz.
Lakin biz bu zarif kültürün torunları olarak ne yazık ki bu geleneği sürdürmeyi peyderpey bırakmaktayız. Her geçen gün topraktan uzaklaştığımız gibi çiçekleri de unutmaktayız. Yüce Yaratıcı’nın yeryüzüne tezyin ve türlü şifâları hâvi olarak serptiği bu narin bu pek müteessir mahlukatın isimlerini dahi bilmemekteyiz. Oysa her birinin değişik bir ismi olduğu gibi değişik bir manası var. Değil mi ki bir ilimde âlim olmak için o ilme dair malumatı bilmek gereklidir, zarif, ince hisli olmanın sırrı da çiçekleri ve onların dillerini bilmekte saklıdır. Bilmediğimizde ise çoğu vakit takdim edilmek üzere düşüncesizce alınan bir çiçekle farkına varmadan karşımızdakini incitebiliriz. Oysa çiçeklerin dili bir selâm ve selâmet dilidir.
 Hem hoş râyihalarıyla, hem de fotoğraflarıyle her biri ayrı bir nimet olan çiçekleri bilmek onları yaratana bir şükür yerine de geçmez mi? Onlarda yaratışın güzelliklerini görmemiz, onlara karşı hassas olmamız bu şükrü bir nebze olsun yerine getirmek değil midir?
 
Gizli Lisân, eşşiz güzellikteki bir âleme, çiçeklerin âlemine giriş mahiyetinde bir eser. Gizli Lisân, özümüzde saklı olan cevheri tekrar görülmektedirmaya, tüm kötülüklere rağmen gülümseyen bu çiçekleri tanıyıp bizlere lisân-ı hal ile neler fısıldadıklarına kulak vermeye davet eden bir eser…

Gizli Lisan (Lisan-ı Ezhar)
Çiçeklerin Lisanı Özeti

Gizli Lisan (Lisan-ı Ezhar)
Çiçeklerin Lisanı Pdf Oku

Gizli Lisan (Lisan-ı Ezhar)
Çiçeklerin Lisanı Pdf indir

pdf indirme butonu


Yorum yapın