Edebiyat Kitapları

Ben Kirke – Madeline Miller Kitabı PDF indir

Ben Kirke – Madeline Miller Kitabının Özeti

Herkese Merhabalar kitap sever dostlarım, siz değerli okurlarımız için Ben Kirke – Madeline Miller kitabı ile ilgili geniş bir şekilde bilgiler sunmak için bu sayfayı bir araya getirdik. Yazımızda

Ben Kirke – Madeline Miller kitabı ile ilgili geniş bir bilgiye sahip olabilir, Ben Kirke – Madeline Miller kitabının konusunu geniş bir şekilde bir biçimde inceleyebilirsiniz. Ayrıca yazımızın sonunda Ben Kirke – Madeline Miller kitabına ait PDF dosyasını da ücretsiz indirebilirsiniz.

Kitap Özeti

NPR, Washington Post, Buzzfeed, People, Time, Amazon, Entertainment Weekly, Bustle ve Newsweek’e göre Yılın En İyi Kitabı

Goodreads okurlarına göre 2018’in En İyi Fantastik Kitabı

“Bu dikkat çekici hikâye sizi, Kirke’nin yapmış olduğu bir büyü gibi etkisi altına alacak.”

– Mary Doria Russell, Serçe’nin yazarı

“Tek kelimeyle büyüleyici ve zarif anlatımıyla Ben, Kirke, kadın yaşamının sıradan ve de sıradışı bir hikâyesi.”

– Eimear McBride, Kız Natamam Bir Şeydir ‘ in yazarı

Ozanlar benden, –erkek– kahramanın karşısında diz çöküp merhamet dilenen bir kadın olarak sözetti hep; ilaç katarmışım tatlı şaraplarına, büyüleyip domuza çevirirmişim bi hayli hızlı giden gemilerin tayfasını, babaevini unutturur, sılaya kavuşmalarına müsaade etmezmişim. Ne demeli, kadınlara haddini bildirmek ozanların en sevdiği vakit geçirme şekilidir; yerlerde sürünüp ağlamazsak gerçek bir hikâye olmazmış gibi.

Ama yanılıyorlar, yanılıyorsunuz: Cadılık illa nefret, kıskançlık yahut başka türlü bir kötülükten doğmaz; ben ilk büyümü aşkımdan yapmıştım.

Ben, Helios’un kızı, Aiaie Cadısı Kirke. Hayatım boyunca trajedinin beni bulmasını bekledim. Bulacağından hiç kuşkum yoktu çünkü başkalarının hak ettiğimi düşündüğünden daha fazla arzum, isyanım ve gücüm vardı, senedirımları üstüne çekecek şeylerdi bunlar. Ve bir gün, artık bu dünyaveyayanamayacağım, diye düşündüm.

Bunun üzerine denizin derinliklerindeki kadim bir tanrı seslendi: Öyleyse çocuğum, diğer bir dünya yap.

Ben, Kirke’de Madeline Miller; Odysseus, İkaros, Minotauros, Prometheus ve Zeus gibi mitolojik karakterlerin binlerce senedir anlatılagelen hikâyesini değişik bir bakış yönünden sunmakla kalmayıp Olymposlu tanrıların dünyasını Homeros’un destansılığında aktarmayı başarıyor.

Nympha kızlarından Perses ile çok kuvvetli Titanlardan Helios’un ilk kızı olan ‌‌Kirke, güneşi temsil eder. Titanlardan gelen ‌‌Kirke’nin en kötü özelliği sesinin çok kötü olmasıdır. O kadar kötü bir sesi mevcuttur ki kimse onun konuşmasına tahammül bile edemez. Herkes aracılığıyla dışlanır. Aslını söylemek gerekirse sesinin kötü olarak nitelendirilmesinin sebebi ‌‌insan sesine benziyor olmasıdır. Kirke, sesi dışında gözlerinin farklı olması ile da tanrılar aracılığıyla dalga konusu olur. Ailesinin bile hiç sevmediği ‌‌Kirke, Titan bir babaya sahip olmasına karşın özel güçleri yoktur. Bu nedenle büyük bir hayal kırıklığıyla yaşar. Neredeyse bütün dünya ona düşmanken, o hergün kuvvetli kalmakta bir hayli zorlanır. Kardeşleri olduktan sonra ailenin gözünden daha da düşer ve zor bir yaşamı göğüslemek mecburiyetinde kalır.

Titanların en kuvvetlisü olarak anılan ‌‌Helios, ilk çocuğu ‌Kirke’ye özel bir gücü olmadığı için kötü davranır fakat gerçek bi hayli farklıdır. Bir gün kendinin de çok özel bir gücü olduğunu keşfeden Kirke, bunun için toprak kazar, zehir hazırlar, ağaçları köklerinden ayırır ve hepsini bir araya getirerek iksirler elde etmeye çalışır. Yani kabiliyetlerine kavuşabilmek için çok çabalaması gerekir. Bu zamanda hatalar yaparak onlardan ders çıkarmaya başlar. Uzun zaman süren denemelerin ardından büyü yapmayı öğrenmeye başlar. Babası gibi bakışlarıyla şimşekler atamasa da enteresan iksirler yapmayı başarır. Büyü yapabildiği fark edilince de cezalandırılıp Aiaie ismindeki ufacık bir adaya kapatılır ve oradan ayrılamaz. Bu da hem ölümsüz hem de titan olduğundan yüzsenelerı aşan süre adada kalması manasına gelir. Esaretinin ilk dönemlerinde adaya gelenlere sıcak davranan ‌‌Kirke, ardından bu düşüncesinden vazgeçer ve isminin hakkını vermeye başlar.

Madeline Miller, Ben Kirke eserinde zaman atlaması yapmadan Kirke’nin yaşamında neler olup bittiğini okuyucuya anlatır. ‌Atmaca manasına gelen Kirke adını, teyzesi annesinin gözüne girebilmek için koyar. Ana hikayede ‌‌Kirke, cadılık mertebesine kadar ulaşır. Bu zamanda Güneş Tanrısı ‌Helios ile mücadelesi ve yaşadığı aşklar da romanda yer bulur. Hatta ilk büyüsünü yapmasına da aşkı neden olur. Bir ölümlüye aşık olduktan sonra gerçek macerası başlar.

‌‌Kirke, ölümsüz olduğu için yaşamı boyunca ölümlü olanların hayatlarının başlayıp bitmesini seyreder. Aynı zamanda kendi mücadelesini de bırakmaz. Onun için bazı günlerde adeta zaman durmuş gibi gelir. Çoğunlukla da günler bi hayli hızlı bir biçimde geçmiş gibi hisseder. Birçok şeye şahit olurken seneler akıp gider ve sonunda yine kendisiyle baş başa kalır. Böylelikle Ben Kirke isimli öykünün başkahramanının yalnızca ‌Kirke olduğu hatırlatılır.

‌Ben Kirke – Madeline Miller kitabının tam öyküsünün ‌Odysseia içinde gizli olduğu görülüyor. ‌‌Odysseia, ‌Truva savaşından dolayı evine 20 yıl sonra dönebilir. Bu yirmi yıl süresinde yolu ‌‌Kirke’nin adasına düşer. ‌Kirke ise o dönem büyü yapabildiğini öğrendikten sonra yaşamının bütünüyle değişeceğini bilmez. İlk kez aşık olan ‌‌Kirke, bu özel gücünü aşkı için kullanıp bu istikamette cezalandırılıp sonsuza kadar adaya kapatılsa da ‌Odysseia ile yollarının kesişmesiyle bu tutsaklık boyut değiştirir. ‌‌Odysseia, uzun süre bu adada kalır ve dönme vakti geldiğinde ‌‌Kirke’ye bir armağan bırakır.

Bir ölümsüzün yaşamını okuyucuya anlatabilmek bir hayli zordur. Ben Kirke romanında yazarın bu durumu başarılı bir biçimde kurguladığı söylenebilir. Mitolojiye ilgi duyan okuyucuların ilgisini çekecek olan Ben ‌‌Kirke – Madeline Miller romanı, Titan tanrıçası ‌‌Kirke’nin öyküsünü akıcı bir biçimde aktarıyor. Hem Yunanca hem de Latince dersleri veren yazar ‌Madeline Miller, hemde mitolojiye aşık da denilebilir.

Ben Kirke – Madeline Miller [PDF İNDİR]
Ben Kirke – Madeline Miller [EPUB İNDİR]

Ben Kirke – Madeline Miller KİTABI PDF İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

pdf indirme butonu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu