E-Kitap

Satranç Kitabı PDF indir

Satranç Kitabı PDF indir, Herkese Merhabalar sevgili kitap severler, bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza Satranç Kitabının konusu ile ilgili biraz bilgilendirme yapmak istedik. Ayrıca yazımızın detayında Satranç PDF indirme linki ile Satranç kitabını PDF olarak ücretsiz indirebilirsiniz.

Satranç Kitabı Özeti

Satranç… Bir kelime, iki hece, yedi harf, milyonlarca farklı kombinasyon, dizilim, olasılık, hesap, strateji, saldırı, savunma, sabır, öngörü, zekâ, dikkat… Zweig’in bu eseri şimdiye dek yazılmış en iyi satranç kitaplarından biri olarak kabul edilirken, o, anlatım gücü ile bu oyun ile ilgili ufacık bir düşüncesi olmayan okuyucuların dahi aklını çelmeyi başararak kalemindeki yetkinliğinin bir başka zaferini daha yakalamıştır.
“Kendi tecrübemden fazla iyi biliyordum ki kralların oyununun gizemli bir çekiciliği vardı. İnsanoğlunun icat ettiği bütün oyunların en eşsiz olanı, kendini rastlantının her türlü zorlamasının dışında tutabilirdi ve zafer taçlarını yalnızca zihne, dahası zihinsel yeti­nin belirli bir şekiline borçluydu. Lakin, daha satranca bir oyun dediğimiz anda, hakaret sayılacak bir sınırlamayla kabahat işle­miyor muyuz?

Bütün zıtlıkların yetkin bir birleşimi; sonsuz kadar eski, ama yine de ebediyen yeni; kuruluşu mekanik ama yine de etkisi hayal gücünde; geometrik katı bir mekânla sınırlı ve bunun yanı sıra kombinasyonlarıyla sınırsız; sürekli olarak gelişen ama yine de durağan, sonunda hiçbir şeye götürmeyen bir dü­şünce, hiçbir işlemi olmayan bir matematik, temeli olmayan sa­natsal bir mimari yapı ve bunlardan var oluşu ve varlığıyla tüm kitaplardan ve yapıtlardan ispatlanmış şekil­de daha kalıcı, bütün halklara ve zamanlara ait olan tek oyun ve kimse hangi tanrının onu, can sıkıntısını gidermek, du­yuları keskinleştirmek, ruhu dinlendirmek için yeryüzüne getir­diğini bilmiyor. Sonu ve başı neredeydi bu oyunun?”

Satranç KİTABI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

pdf indirme butonu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu