Romeo ve Juliet PDF İndir

  • Romeo ve Juliet Kitabı Özet
  • Romeo ve Juliet PDF İndir

Romeo ve Juliet Kitabı Özet

Yazarı William Shakespeare(1564-1616) olan Romeo ve Juliet kitabı tüm zamanların en bilinen aşk hikayelerindendir. Birbirinden farklı pek çok toplumda benzerleriyle karşılaşılan trajik bir ilişkiyi, düşman ailelerin çocukları arasında doğan aşkı ele alır. Romeo ile Juliet’in umutsuz aşkını romantik örgüsünün yarı karanlık örtüsüyle sarmalayan eser, buna rağmen insan ilişkilerini gerçekçi bir anlayışla gözler önüne serer.

İtalya şehir devleti Verona’nın zengin ve soylu aileleri arasında yer alan ‘Montegue ve Capulet’ aileleri arasında geçmişi geçmiş yıllara dayanan bir husumet vardır. Oyun, bu ailelere mensup iki grup genç arasında bir sokak kavgası ile başlar. Şehir muhafızları kavgayı durdurur ve Verona hükümdarı Prens Escalus, iki grup arasında tekrar bir kavga olursa elebaşlarının idam edileceğini söylemekle tehdit eder. O günlerde Capulet ailesinin evinin bahçesinde bir maskeli balo düzenlenir. Lord Capulet, Juliet adlı kıza talip olan Kont Paris’i de baloya davet eder. Montegue ailesinin bir üyesi olan Romeo da maskeli baloya gizlice katılır. Romeo, Capulet’in yeğenlerinden biri olan Rosaline adlı bir kıza çekilir, ancak Rosaline onu reddeder. Romeo’nun arkadaşı Benvolio, Romeo’ya yaklaşıp aşkını anlatabilmesi için gizlice baloya gitmesine yardım eder.

O geceden sonra, Romeo her gece balkondan Juliet’in odasına gizlice girer. Juliet’in bakıcısı iki sevgili arasındaki iletişimi sağlar. Çift evlenmeye karar verir. Rahip Laurance gizlice iki gençle evlenir. Kısa bir süre sonra, Juliet’in kuzenlerinden Tybalt, Romoeo’nun gizlice baloya geldiğini öğrenir ve ona hakaret eder ve onu düelloya davet eder. Romeo artık akrabası olarak gördüğü Tybalt ile savaşmak istemese de, Romeo’nun arkadaşı Mercutio hakaretleri sindiremez ve düelloyu kabul eder. Romeo kavgayı ayırmaya çalışırken Mercutio ölümcül şekilde yaralandı. Romeo ve Juliet PDF İndir

Acı içinde Romeo, Tybalt’ı öldürür. Bunun üzerine Verona prensi Escalus, Romeo’yu Mantua’ya sürgün etti. Romeo kaçar ve geceyi Juliet’in odasında geçirir ve ardından sürgün edildiği Mantua’ya gider. Ailesi Juliet ve Kont Paris ile evlenmek için hazırlıklara başlamıştır. Juliet bu istenmeyen evlilikten kurtulmak için rahip Laurence’a gider. Rahip ona onu kırk saat ölü gibi gösterecek bir iksir verir. Rahip, Romeo’ya durumu açıklayan bir mektup yazar. Ancak mektup Romeo’ya zamanında ulaşmaz. Juliet iksiri içer ve ailesi onun öldüğünü düşünür ve onu gömer. Romeo, hizmetçisi Balthasar’dan Juliet’in öldüğünü duyduğunda, Juliet’in mezarında kendini öldürmeyi planlar ve yanında zehir alarak gizlice Verona’ya döner. Romeo ve Juliet PDF İndir

Juliet’in mezarına gelen Romeo, orada Kont Paris ile tanışır. Birbirleriyle kavga ederler, Paris ölür. Sonra Romeo, Juliet’in yanına yatar, zehri içer ve ölür. Peder Laurence mezarlığa gelir ve Juliet’i uyandırır. Romeo’nun öldüğünü gören Juliet, Romeo’nun hançerini alır ve kendini öldürür. Baştan sona tek tanık olan Rahip Laurence, ailelere olan biteni anlatır ve ardından iki aile arasındaki husumet sona erer.

Romeo ve Juliet PDF İndir

İlginizi Çekebilir: https://www.kitabipdfindir.com/romeo-ve-juliet-pdf-indir

 https://www.kitabipdfindir.com/romeo-ve-juliet-pdf-indir 
Romeo ve Juliet PDF İndir

Yorum yapın