Nisabül Mevlevi Şeyh İsmail Ankaravi Mihrabad Yayınları Kitabı PDF indir

Nisabül Mevlevi Şeyh İsmail Ankaravi Mihrabad Yayınları Kitabı PDF indir, Herkese Merhabalar sevgili kitap severler, bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza Nisabül Mevlevi Şeyh İsmail Ankaravi Mihrabad Yayınları Kitabının konusu ile ilgili biraz bilgilendirme yapmak istedik. Bu paylaşımımızda Nisabül Mevlevi Şeyh İsmail Ankaravi Mihrabad Yayınları Kitap Özetinin bunun yanında yazımızın detayında Nisabül Mevlevi Şeyh İsmail Ankaravi Mihrabad Yayınları PDF indirme linki ile Nisabül Mevlevi Şeyh İsmail Ankaravi Mihrabad Yayınları kitabını PDF olarak ücretsiz indirebilirsiniz.

Nisabül Mevlevi Şeyh İsmail Ankaravi Mihrabad Yayınları Kitap Özeti

Hz. Mevlâna’nın baş eseri Mesnevî, baştan başa bir kültür âlemidir ve evrensel eserler ara-sında bu kitabın seçkin bir yeri mevcuttur. Tasav-vufla alakalı eserler ve şiirler içinde ise bir benzeri yoktur.

Mesnevî âlimler, edipler, şairler kadar devlet adamları, esnaf ve halk aracılığıyla da git gide git gide artan bir ilgiyle sevilerek okunmuştur. Mesnevî’nin iyi bilinmesi için şerhleri yapılmıştır. Mesnevî şârihlerinin piri, hiç şüphesiz Şeyh İsmail Ankara-vî’dir. Ankaravî, Mesnevî’den seçmeler yaparak Farsça Nisâbü’l-Mevlevî eserini hazırlamış ve eseri ile ilgili şunları söylemiştir:

“Mevlevî olanlar bu eseri başucu kitabı olarak gereğince amel etmek üzere gece gündüz okumalı-dırlar. Bu okuma neticesinde kendileri için nefsin elinden kurtulmak, tarikat hâllerini kavramak ve sonunda yüksek makamlara ulaşmak suretiyle Mesnevî’nin hakikatlerini anlama noktasına gelir.”

Mevlevî yolunun esaslarını, Mevlevîlikteki seyr-i sülûk durumunu anlatan ve Mesnevî’yi en güzel biçimde özetleyen Nisâbü’l-Mevlevî’yi son asrın Mesnevî şârihlerinden “Tahir’ül-Mevlevî” Türkçeye çevirmiş ve sayın Bekir Şahin günü-müz Türkçesiyle eseri yayına hazırlamıştır.

Nisabül Mevlevi Şeyh İsmail Ankaravi Mihrabad Yayınları KİTABI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

pdf indirme butonu


Yorum yapın