Bilim Kurgu Kitapları

Jüpiteri Satıyorum Kitabı PDF indir

Jüpiteri Satıyorum Kitabı PDF

Kitap ismi Jüpiteri Satıyorum olan ve birden çok kitap sever aracılığıyla aranan Jüpiteri Satıyorum kitabını siz kıymetli okurlarımız için PDF dosyası halinde sunmaya çalıştık. Öncelikle

Jüpiteri Satıyorum kitabını PDF indirmeden önce sizlere Jüpiteri Satıyorum kitabı ile ilgili bir kaç bilgi verelim…

Jüpiteri Satıyorum Özet

Jüpiteri Satıyorum kitabının yazarları Isaac Asimov olan ve 205 sayfalık kitap 1992 senesinde Hikaye (Öykü) kategori bölümünde yerini almıştır.

Jüpiteri Satıyorum PDF indir

Jüpiteri Satıyorum kitabını yazımızın alt bölümünden Jüpiteri Satıyorum PDF indir butonuna tıklayarak bilgisayarınıza yahut telefonunuza Jüpiteri Satıyorum kitabını indirebilirsiniz.

Tabii karşılarındaki üç boyutlu bir görüntüydü. Ama öyle ustalıkla oluşturulmuştu ki, onunla iş yapan insanlar uzun zaman önce gerçek enerji-varlıklarını düşünmekten vazgeçmişlerdi. Onların dünya çapından kilometrelerce uzakta, kapalı alan ‘gemi’lerinde kızgın beyaz ışıkta beklediklerini düşünmekten de.

Görkemli sarı bir sakalı ve koyu kahverengi iri gözleri olan üç boyutlu görüntü yavaşça, «Tereddütlerinizi ve şüphelerinizi anlıyorum,» dedi. «Size fakat hiçbir zarar vermeyeceğimizi yeniden tekrarlayabiliriz. Size O-tayfı yıldızların halelerinde yaşadığımızı ispatlayan belgeleri verdik sanırım. Kendi güneşinizin bizim için çok sönük olduğunu da ispatladık. Gezegenlerinizse katı cisimlerden oluştuğundan bizim için çok yabancı ve uygunsuzlar. Sonsuza kadar da öyle kalacaklar.»

Yeryüzü temsilcisi bunun yanı sıra bilim bakanıydı ve oy birliğiyle Yabancı Yaratıklarla görüşmesi için seçilmişti. Bakan, «Ama artık ana ticaret yollarınızın üzerinde bulunduğumuzu itiraf ettiniz,» diye anımsattı.

«Evet. Çünkü yeni dünyamız olan Kimmonoshek’te protonic sıvı alanları bulundu.»

Bakan, «Dünyamızda,» dedi. «Ticaret yolları üzerindeki yerler askeri bakımdan gerçek değerlerinden kat kat fazla önem kazanırlar. O yüzden de aynı şeyi tekrarlayacağım: Güvenimizi kazanmak için Jüpiter’i neden istediğinizi bize iyice açıklamalısınız.»

Bu soru veya benzeri bir soru sorulduğu zaman her seferinde olduğu gibi görüntünün yüzünde sıkıntılı bir ifade belirdi. «Gizlilik çok mühim. Eğer Lamberj’ler…»

Bakan, «İşte,» dedi. «Bu onlarla aranızda bir savaş olduğundan kuşkulanmamıza neden oluyor. Siz ve Lamberj’ler dediğiniz kimseler…»

Görüntü telaşla atıldı. «Ama biz bu iyiliğinize cömertçe karşılık vereceğiz. Siz yalnızca sisteminizdeki iç gezegenleri sömürgeleştirmişsiniz. Onlarsa bizi hiç ilgilendirmiyor. Biz sizin Jüpiter diye tanımladığınız gezegeni istiyoruz. Anladığım kadarıyla siz bireylerin orada yaşamaları olanaksızmış. Hatta Jüpiter’e inmeniz bile. Gezegenin büyüklüğü…» Hoşgörüyle güldü. «… sizin için fazlaymış.»

Karşısındaki yaratığın insanları aşağılarcasına konuşmasına sinirlenen bakan soğuk soğuk, «Lakin, Jüpiter’in uyduları bizim için çok uygun,» diye yanıt verdi. «Ve biz yakında zamanda onları sömürgeleştirmek niyetindeyiz.»

«Ama biz uydulara dokunacak değiliz. Onlar kelimenin tam anlamıyla her zaman sizin olacaklar. Biz yalnızca Jüpiter’in kendisini istiyoruz. Sizin için hiçbir yararı olmayan o gezegeni: Bunun karşılığınıysa cömertçe vereceğiz. Herhalde durumun farkındasınızdır. İstersek sizden izin almadan Jüpiter’i ele geçirebiliriz. Yine ne yasal bir anlaşmayı ve karşılığını ödemeyi tercih ediyoruz. Böylelikle gelecekte tartışmalar çıkması önlenmiş olur. Gördüğünüz gibi sizinle her şeyi açıkça konuşuyorum.» Bakan inatla, «Jüpiter’i neden istiyorsunuz?» dedi. «Lamberj’ler…»

«Lamberj’lerle savaşta mısınız?»

«Bu pek de…»

«Çünkü savaştaysanız ve Jüpiter’e bir tür takviyeli üs kurarsanız Lamberj’ler de haklı olarak buna kızabilirler. Tabii size izin verdiğimiz için bize misilleme yapmaya kalkışırlar. Böyle bir durumda kalmak istemeyiz.»

«Ben de bunu istemem zaten. Size söz veriyorum, dünyaya hiçbir zarar gelmeyecek. Herhalde Jüpiter’in karşılığını cömertçe ödeyeceğimizi biliyorsunuz.» Durmadan bu noktaya dönüyordu yaratık. «Her yıl size yeteri kadar güç-kutusu vereceğiz. Böylelikle dünyanızın bir yıllık güç gereksinimi karşılanmış olacak.»

Bakan, «İleride güç tüketimi arttığı zaman bu da karşılanacak,» diye hatırlattı.

«Şimdiki rakamın beş katına kadar. Evet.»

«Pekâlâ. Size dile getirdiğim gibi hükümetin yüksek mevkideki memurlarından biriyim ve sizinle anlaşmamız için bana hatırı sayılır yetkiler verildi. Ama gücüm sonsuz değil. Ben, şahsen, size güveniyorum. Ama Jüpiter’i neden istediğinizi kesinlikle anlamadıkça şartlarınızı kabul edemem. Açıklama akla yakın ve inandırıcı olursa belki hükümetimizi ikna edebilirim. Gelgelelim böyle bir açıklama olmadan bir anlaşma yaparsam beni görevimden alırlar ve dünveya anlaşmanın şartlarını yerine getirmeyi reddeder. O zaman dediğiniz gibi, Jüpiter’i zorla alırsınız ama bunun yanı sıra yasal olmayan bir duruma düşersiniz. Az önce de bana bunu istemediğinizi dile getirdiniz.»

Yaratık sabırsızca dilini şaklattı. «Bu önemsiz tartışmayı sonsuza kadar sürdüremem. Lamberj’ler…» Durakladı ve sonra ekledi. «Bunun Lamberj’ler aracılığıyla bizi geciktirmek için planlanmış bir hile olmadığına şerefiniz üzerine yemin eder misiniz…»

Bakan, «Yemin ederim,» dedi.

Bilim bakanı salondan çıkarken alnındaki terleri siliyordu ama on yaş gençleşmiş gibiydi. Yavaşça, «Elçiye başkanın resmi onayını alır almaz Jüpiter’in onların bulunacağını dile getirdim,» diye açıkladı. «Başkanın itiraz edeceğini sanmıyorum. Temsilciler Meclisinin de öyle. Tanrım, bir düşünün, baylar! Hiçbir zaman kullanamayacağımız bir gezegene karşılık bedava güç elde edeceğiz.»

Savunma bakanı durumdan hoşlanmadığı için öfkeyle morarmaya başlamıştı. «Ama biz Jüpiter’i istemelerine fakat bir Mizzarett-Lamberj savaşının yol açabileceğine karar vermiştik. Askeri potansiyellerini bizimkiyle kıyasladık. Bu durumda tümüyle tarafsız kalmamız gerekiyor.»

Bilim bakanı, «Ana savaş yok ki, efendim,» dedi. «Elçi Jüpiter’i neden istediklerinin başka bir açıklamasını yaptı. Bu o kadar mantıklı ve inandırıcıydı ki, nedeni hemen kabul ettim. Başkanın da benim gibi düşüneceğini sanıyorum. Durumu anladığınız zaman sizler de öyle. Hatta burada yabancıların yeni Jüpiter’le alakalı planları var. Gezegen yakında zamanda bu hali alacak.»

Diğerleri bağırarak yerlerinden fırladılar. Savunma bakanı «Yeni bir Jüpiter mi?» diye inledi.

Bilim Bakanı, «Bu eskisinden pek farklı değil, baylar,» dedi. «İşte eskizler. Bunlar bizim gibi katı cisimler sayılacak yaratıkların anlayabilecekleri biçimde hazırlanmış.»

Bakan planları masaya yaydı. Eskizlerden birinde o tanıdık kalın çizgili gezegen vardı. Sarı, uçuk yeşil ve açık kahverengi. Şurada burada kıvrımlı beyaz çizgiler. Arka planda benekli kadifeye benzeyen uzay görülüyordu. Lakin kalın çizgilerin üzerinde fon gibi kadifeye benzeyen siyah lekeler vardı ve garip şekiller oluşturacak biçimde yerleştirilmişlerdi.

Bilim bakanı, «Bu gezegenin güneşe bakan tarafı,» dedi. «Karanlık yanı ise şu eskizde görülüyor.» (Bu resimde Jüpiter karanlığı saran ince bir hilale benziyordu. O kapkara yerde de yine benzer biçimde yerleştirilmiş ince çizgiler vardı. Ama bunlar turuncu renkteydiler ve fosforluymuş gibi ışıldıyorlardı.)

Bilim bakanı, «Şu işaretler yalnızca optik bir fenomen,» diye açıkladı. «Bana onların gezegenle birlikte dönmeyecekleri, atmosferdeki yerlerinde sabit kalacakları söylendi.» Ticaret bakanı sordu. «Ama nedir bu?»

Bilim bakanı, «Anlayacağınız bizim güneş sistemimiz artık onların en mühim ticari yollarından birinin üzerinde. Bir tek günde gemileri sistemin birkaç yüz milyon kilometre yakınından geçiyorlar. Gemilerin sayısı günde yediyi buluyor. Ayrıca her gemi oradan geçerken mühim gezegenleri teleskoplarla inceliyor. Turistik bir merakla yani. Her boyda katı gezegen onlar için birer harika.»

«Bütün bunların şu işaretlerle ne ilgisi var?»

«Bu onların bir tür yazısı. O işaretleri şöyle çevirebiliriz: ‘Sağlık ve Işıltılı Isı İçin Mizzarett Ergon Haplarını Kullanın.’»

Savunma bakanı patladı. «Yani Jüpiter’i bir reklam tabelası gibi mi kullanacaklar?»

«Evet, öyle! Lamberj’lerin de rakip bir ergon tableti ürettikleri anlaşılıyor. Mizzarett’ler bu yüzden Jüpiter’e tümüyle yasal biçimde sahip olmayı çok istediler. Lamberj’lerin onları dava etmelerinden korkuyorlardı. Aslını söylemek gerekirse Mizzarett’lerin reklam işlerinde pek yeni oldukları anlaşılıyor.»

İçişleri bakanı, «Neden böyle dile getiriyorsunuz?» diye sordu.

«Neden olacak? Diğer gezegenler hususunda bir dizi opsiyon istemeyi unuttular. Jüpiter yalnızca onların ürününü değil bunun yanı sıra bizim sistemimizin reklamını da yapacak. Rakip Lamberj’ler öfkeyle Mizzarett’lerin Jüpiter üzerinde hakları olup olmadığını anlamaya geldikleri zaman biz de onlara Satürn’ü satacağız. Hem de halkalarıyla birlikte. Lamberj’lere halkaların Satürn’ü görüntü yönünden çok daha üstün bir hale soktuğunu rahatlıkla anlatabiliriz.»

Maliye bakanı hemen gülümsedi. «Ve onun daha pahalı olduğunu söyleyeceğiz.»

Ardından bakanların hepsi birdenbire çok keyiflendiler.

bilimkurgu2000.com

Jüpiteri Satıyorum Kitabı PDF

pdf indirme butonu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu