E-Kitap

Balkan Harbi Hatıraları Kitabı PDF indir

Balkan Harbi Hatıraları Kitabı PDF

Kitap ismi Balkan Harbi Hatıraları olan ve birden çok kitap sever aracılığıyla aranan Balkan Harbi Hatıraları kitabını siz kıymetli okurlarımız için PDF dosyası halinde sunmaya çalıştık. Öncelikle

Balkan Harbi Hatıraları kitabını PDF indirmeden önce sizlere Balkan Harbi Hatıraları kitabı ile ilgili bir kaç bilgi verelim…

Balkan Harbi Hatıraları Özet

Balkan Harbi Hatıraları kitabının yazarları Ömer Seyfettin olan ve 216 sayfalık kitap 2016 senesinde Araştırma-İnceleme kategori bölümünde yerini almıştır.

Balkan Harbi Hatıraları PDF indir

Balkan Harbi Hatıraları kitabını yazımızın alt bölümünden Balkan Harbi Hatıraları PDF indir butonuna tıklayarak bilgisayarınıza yahut telefonunuza Balkan Harbi Hatıraları kitabını indirebilirsiniz.

Ömer Seyfettin Türk Edebiyatı tarihinde her şeyden önce hikâyeleriyle öne çıkmış bir kişiliktir. Bunun yanında o, hikâyelerinin yanında makale, deneme, eleştiri, fıkra, anı, tiyatro ve şiir türlerinde de eserler vermiştir. Bu yönleriyle tanıdığımız Ömer Seyfettin’in bir de esaret günleri söz konusudur. Şöyle ki:
Ömer Seyfettin, Aralık 1908 ile Ocak 1909 içinde, Selanik’teki Üçüncü Ordu’nun Nizamiye Taburu’na tayin edilmiştir. Burada eşkıya takip maksadıyla, bir çok yerleşim merkezini gezmiş, Türk ve İslâm düşmanı komitecilerin Müslümanlara karşı yaptıkları pek vahşi ve son derece barbarlık örneği hâdiseleri yerinde müşahede etmiştir.
Savaşın toplum düzeninde meydana getirdiği sarsıntıları, acıları, yıkıntıları yakında zamandan gören ve yaşayan Ömer Seyfettin, Yanya Kalesi’nin savunmasında Yunanlılara esir düşmüş, önce farklı yerlerde tutulmuş, ardından Nafplion kasabasında ortalama bir yıl esir kalmıştır. Kitaptaki anıların bir kısmı da bu dönemi kapsamaktadır.
Çalışma dört bölümden buluşmaktedir: İlk bölümde Ömer Seyfettin’in yaşamı, sanatı, eserleri ve eserlerinde Balkanlar ile alakalı yazılar; ikinci bölümde, Balkan Harplerinin kısa tarihi; üçüncü bölümde, Ömer Seyfettin’in Balkan Harbi Hatıraları; son bölümde ise konuyu tamamlayıcı yazılar bulunmaktadır. Son bölümde bulunan ilk iki yazı, Ömer Seyfettin’in İbrahim Alaattin Gövsa’ya ve Kenan Hulusi Koray’a anlatımlarından buluşmaktedir. Bu bölümde bunun bunun yanında, Ömer Seyfettin’in Balkan Harplerinde ve esareti zamanında Ali Canip Yöntem’e gönderdiği mektuplar da bulunmaktadır.

Balkan Harbi Hatıraları Kitabı PDF

pdf indirme butonu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu