İnsanın Dört Zindanı

Bu dört zindan hangisidir? Belirleyicilik/zorlayıcılık ne demektir? İnsanın dört zindanı kendi benliğini bulması için önemli bir kitaptır.

İçimde var olan ama benim seçmediğim tüm durumlar, istekler, arzular ve eğilimler, kararlılığın / dürtünün ürünüdür. Azimle özgürlük mücadelesi, maddi olgulardan Tanrı’ya geçmek için insanın doğada kendisi olma mücadelesidir. Seçici özgür irademi bastıran, sınırlayan, kaydeden ve benim için kararlar veren bu dört kötü zindan şunlardan oluşur:

Kölenin kafası bağlanmadan serbest bırakılır. Ancak, “kafada” köleleştirilir ve köleleştirilir. • Başkalarına tavsiye, bilgi ve bilgi sağlamak yerine kendi yollarını bulacaklardır.

İnsanlar insan değildir ve özgür ve seçici irade olmadan özgürlük, bilgi, bilinç, yapılandırmacılık, yaratıcılık, bilgi potansiyeli veya insan yaşamı potansiyeli yoktur. Dört insan zindanının başladığı yer burasıdır.

İnsanlar kendi türlerinin maddi bir yapıya sahip olmadığını hissederler ve buradan gelmediklerini anlarlar. Doğuştan gelen yapısının diğer hayvanlardan farklı olduğunu fark etti. Doğada olmayan bir idealin kendisini yanına çektiğini görünce yalnız kalır.

Dördüncü zindan en kötü zindandır ve bu zindanla karşılaşıldığında insanlar en çaresiz mahkumlardır. Bu zindan “Ben” dir.

Günümüzde insanlar hiç olmadığı kadar az biliniyor.

Bilim, insanın tarihin zindanından çıkmasını sağlar ve doğa da zindandan çıkabilir. Yine, sosyal ilkeleri yöneten bilim aracılığıyla düzen hapishanesinden çıkabilir. Ama ne yazık ki zindanından bilimden kaçamaz. İnsanın dört zindanı kurtulmanın tek yolu bilmek ve anlamaktır.

• “Bu varlık alanında insanlar yalnızdır.”

“Bizim yokluğumuzda sonsuz bir ayrılık yarattılar diye küçük bir onay olmadıkça kendinizi ezmeyin.”

Günümüz insanı, “Ne yapacağıma karar verme konusunda daha fazla güce sahibim ama o her zamankinden daha çok şey biliyor.

“Dün komşumuz açlıktan öldü. Bugün cenazesinde kurban edildiler.”

“O zaman iki kişi var. Biri biyoloji bilen, diğeri şairi, filozofu ve dini konuşan.”

Kölenin kafasının bağlanmadığı doğrudur. Ama “kafalarında” köleleştirildi ve köleleştirildi. Bu nedenle İnsanın dört zindanı sizi sizden alır.


Yorum yapın