Sıfır Noktasındaki Kadın PDF İndir

  • Sıfır Noktasındaki Kadın PDF İndir
  • Sıfır Noktasındaki Kadın Özet
  • Neval El Seddavi Kimdir?

Neval El Seddavi Kimdir?

nawal saadawy en header e1667127217731

Mısırlı yazar, aktivist, feminist, hekim Neval El Seddavi  27 Ekim 1931 yılında Kahire’de doğdu. İslam’da kadının yeri üzerine onlarca kitap yazmıştır. Küçük öyküler yazarak başlayan yazarlık kariyerinde roman yazmaya da başlamıştır. Birçok dile çevrilen dünyaca ünlü kitabı ”Sıfır Noktasındaki Kadın” fazlasıyla ilgi görmüştür. Kendisi de akıcı bir şekilde Arapça ve İngilizce konuşmaktaydı. Kadınların sünnet olması durumuna karşı olduğu için eylemlerde bulunup bir eyleminden dolayı hapse girmiştir. Neval El Seddavi, uluslararası birçok ödüle sahip olmuş ve uluslararası ve ulusal birçok konferansa katılmış, eserleri otuzdan çok dile çevrilmiş bir yazardır. 21 Mart 2021 yılında 89 yaşında vefat etmiştir.

 

Sıfır Noktasındaki Kadın Özet

Firdevs köyde fakir bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur. Ne annesinden ne de babasından sevgi görmeyip üstelik pek çok kez şiddete de uğrayarak büyümüştür. Daha çocuk yaşta olmasına rağmen büyüdü diye korkunç bir gelenek olan kadın sünnetine maruz bırakılmıştır. Daha çocuk yaşta tanıştığı haz duygusunu çok erken yaşta kaybeden Firdevs artık bedenini; hiçbir şey hissetmeyen ölü bir beden, eskimiş bir çift ayakkabı olarak tanımlamaktadır.

Çocukluğunda amcasının cinsel istismarıyla büyüyen Firdevs, okula gitmiş ve ortaokul diplomasını almıştır. Başarılı bir öğrenci olan Firdevs, okulu birincilikle bitirmiştir. Ortaokul yıllarında duygusal anlamda çalkantılar yaşamış ve öğretmeni İkbal’den etkilenmiştir. İkbal’in Firdevs’ten kaçışı adeta toplumsal tabulardan saklanışını andırmaktadır. Firdevs’in ise her şeye rağmen korkusuz, baş kaldıran ve hırçın bir doğası vardır.

Amcasının evlendiği kadının da aracılığıyla Firdevs okuldan sonra yaşlı bir adamla evlendirilmiştir. Adam Firdevs’e defalarca tecavüz etmiş ve türlü türlü eziyette bulunmuştur. Bir gün çok ağır bir şiddete maruz kalan Firdevs kendini sokakta bulmuştur.

Bir lokantaya sığınıp su istemiş ve yüzünün halini gören lokanta çalışanı Besimi Firdevs’i evine almıştır. Aylarca aynı evde ayrı yataklarda yatmışlar, Besimi çalışmış Firdevs temizleyip pişirmiştir. Bir gün Firdevs, ortaokul diploması olduğunu ve çalışmak istediğini söylediğinde Besimi çılgına dönmüş ve Firdevs’e şiddet uygulayıp tecavüz etmiştir. Firdevs gövdesinde hissettiği ağırlığa hiç direnmemiş ve ruhunu adeta bedenden uzaklaştırarak maruz kaldığı tecavüze pasif de olsa direnmiş ruhunu korumanın kendince bir yolunu bulmuştur. Fakat üzerinde hissettiği kütle zamanla Besimi’nin bedeninden başka bedenlere dönmüştür. Daha fazla dayanamayarak buradan da kaçmış ve Şerife adında bir fahişe ile tanışmıştır. Şerife yersiz yurtsuz kalan Firdevs’i evine almış ve onun üzerinden para kazanmaya başlamıştır. Bir gün müşterilerden biri Firdevs’in gözünün açılmasına sebep olmuştur. Firdevs, kaçarak daha saygın bir hayat sürmeye kendini adamıştır. Bir şirkette iş bulmuş ve tuvaleti bile olmayan bir daire tutmuştur. Yine de başı dimdik onuruyla yaşamaktan son derece mutludur. İşyerinde devrimci olarak bilinen İbrahim adında bir gençle tanışmış ve aşık olmuştur. Yıllar önce bedeninde kaybettiği haz duygusu şimdi ruhunda canlanıyordu. İbrahim ile geçen gecelere rağmen gündüzleri işyerinde İbrahim’le hiç iletişim kurmuyorlardı. Bir gün büyük bir kalabalığın içinde İbrahim’i gördü. Çevresindeki insanlar, İbrahim’i patronun kızıyla nişanlandığı için tebrik ediyordu. Bir erkek tarafından bir kez daha yara almıştı, Firdevs. Ama bu sefer farklıydı, hepsinde ruhunu koruduğuna inanırken şimdi ruhundan da büyük bir darbe almıştı.

Paranın gücünü yıllar sonra ilk kez kavramıştı Firdevs. Yıllarca hayatındaki erkekler tarafından kendinden neden gizlendiğini, nasıl kapılar açabileceğini öğrenmişti. Artık kendi değerini kendisi biçen iyi fiyatlara bedenini pazarlayan bir fahişeydi. Yine bir erkek kendi başına fahişe olarak bile özgür olmasına müsaade etmiyordu. Şiddete uğradığı bir gün Firdevs elini kaldırıp karşısındaki adama tokat atmıştır. Adamın bir an tökezlediğini gören Firdevs, bunu yapmanın bir erkeğe elini kaldırmanın ne kadar kolay olduğunu fark etmiştir. Bunca zaman karşı çıkmadığı her erkek için pişman olmuştur. Daha sonra da elindeki bıçağı defalarca saplamıştır.

Polisler Firdevs’i yakalamaya geldiğinde Firdevs şöyle diyordu: ”Kadınlar suçlu olamaz. Suçlu olmak için erkek olmak gerekir… Beni cinayet işlediğim için değil, gerçekleri söylediğim için öldürmek istiyorsunuz.”

Kadın olmak hele Mısır gibi ülkelerde kadın olmak hepimizin zihninde bir resme sahiptir. Fakat bu kitap bize öyle gerçeklerden söz ediyor ki bildiğiniz bütün resimleri unutun. Bir kadının yalnızca yaşamak, saygı ve sevgi görmek istediği için neler yaşadığına tanık oluyoruz. Ne zaman ki bir erkek bir kadının varlığını gücünü hissetsin işte o zaman fiziksel üstünlüğünü kurmaya başlıyor. Firdevs gibi kendi gücünü keşfeden kadınlar ise “vahşi, tehlikeli” olarak tanımlanıp hem maddi hem de manevi olarak hapsediliyor.

sifir noktasindaki kadin 100405 600x315 1 e1667078893301

Sıfır Noktasındaki Kadın PDF İndirSıfır Noktasındaki Kadın PDF İndir

İlginizi çekebilir : https://www.kitabipdfindir.com/sifir-noktasinaki-kadin-pdf-indir

 

                                                        KİTABI İNDİRMEK İÇİN

Hayat Problem Çözmekmiş PDF İndir

 


Yorum yapın