Ezop Masalları PDF

Ezop Masalları PDF, hayvan masalları olarak da bilinen fabl türünden hikayelerin Ezop tarafından anlatılmış örnekleridir.

Buzlu bir kış günüydü. Karıncalar sıcak yuvada pişirip yediler. Ağustosböceği acıkmış ve karıncalardan birinin kapısını çalmış ve yiyecek bir şeyler istemiş. yaban domuzu ve tilki hikayesi

Yaban domuzu bir ağacın arkasına saklandı ve dişlerini keskinleştirdi. Tilki onu gördü: “Dişlerini nereden biliyorsun? Tehlikeli hissettin mi? “Burada bir avcı var mı?” diye sordu. Domuz: “Hayır, şu anda bir tehlike yok ama lütfen dişlerinizi keskinleştirin ve hazır olun. Kendinizi aniden tehlikede bulursanız, keskinleştirmek için zamanınız yok!” Bir felaket bize çarpmadan önce harekete geçen keklikli bir avcının hikayesidir.

Bir gün bir avcı avlanırken bir kekliği yakalayıp öldürmek istemiş. Kuş, “Beni ezme! Bir sürü keklik yakalamaya çalışacağım” dedi. Bunun üzerine avcı, “Seni öldürmezsem kimi öldüreceğim? Görüyorsun, arkadaşlarına ve kardeşlerine zarar vermeye çalışıyorsun!” dedi. Ezop Masalları‘nda arkadaşlarına ve kardeşlerine ihanet eden ve kendini fena halde kaybedeceğini düşünen herkesin çok özel bir hikayesi vardır.

Bir karga ve bir tilkinin hikayesi

Bir karga bir et parçası buldu, çaldı ve ağaca tırmandı. Oradan bir tilki geçiyormuş: “Alırım ben bunun ağzından o eti!” diyerek durmuş, karganın boyunu posunu, güzelliğini övmeye başlamış: “Ah! demiş, senin bir de sesin olsaydı, kuşların şahı olurdun!” Tilki böyle deyince karga sesinin de ne kadar hoş olduğunu göstermek istemiş, ağzından eti atıp çığlıklar koparmış. Tilki hemen atılmış, eti yedikten sonra: “Ey karga!” demiş, “doğrusu güzelliğine de diyecek yok, sesine de; ama kuşların şahı olmak için biraz aklın eksik!”

Çiftçi ile Oğulları Masalı

Çiftçinin biri öleceğini anlamış, kendinden sonra oğullarının da toprağı ekmelerini, görgü edinmelerini istemiş. Çağırmış onları, demiş ki: “Evlatlarım, ben artık bu dünyadan gidiyorum; bağın bir yerine bir şey gömdüm, arayın, bulursunuz.” Adamcağız ölmüş; oğulları gömülü bir kap altın var sanarak bağı baştan başa kazmışlar. Altın maltın çıkmamış ama toprak bellendiği için o yıl bağ, her seferkinin yüz katı üzüm vermiş. Ezop Masalları sizlere kendinizi huzurlu hissettirecek güzel hikayelerle doludur.


Yorum yapın