Bir Tür Kıvılcım PDF İndir

Elle McNicoll tarafından ele alınan Bir Tür Kıvılcım, bir çocuk edebiyatı kitabıdır. Yazar, kitabın içerisinde insanlara farklı bir bakış açısı kazandırmaya ve farkındalığı üst seviyede yaşatmaya çalışmıştır. Kitap genel olarak 10 yaş aralığındaki çocuklara hitap ederek nöroçeşitlilik hakkında detaylı bilgiler sunuyor. Özellikle bu tanıya sahip kişilerin yaşadıkları durumlar, zorluklar ve çeşitli zorbalıklar kitapta detaylı olarak anlatılıyor.

Bir Tür Kıvılcım PDF Özet

Kitabımızın başkahramanı 11 yaşındaki Addie’dir. Addie, uzak bir diyardaki köyde yaşayan ve pek çok insanın bilmediği bilgilere sahip bir çocuktur. Yaşadığı kasabada geçen bütün olaylardan haberdar

olan başkahraman, büyücülükle suçlanan ve cadı ismi verilen kadınların öldürüldüğünden haberi vardır. Bu cadı ismi verilen kadınlar, nöroçeşitlik tanısı olan kişilerdir. Bir Tür Kıvılcım Oku kitabı bu durumla ilgili her türlü detaya inerek okurlarına nasıl bir durum olduğundan ve yaşanılan olayların nasıl sürdürüldüğünden bahseder.

Bir Tür Kıvılcım

Nöroçeşitlilik tanısı koyulan cadılardan ziyade Addie’de bir nöroçeşitlik ve otizm spektrumuna sahip çocuktur. Yaşadığı olaylar neticesinde kendi empati yeteneğini gün geçtikçe geliştirmiş ve cadıların anılarına sahip çıkmada oldukça kararlıdır. Karakter bu durumu pek çok kişiye bahsetse de kimse anlamaz ve durumun komik olduğundan söz eder.

Addie’yi anlayan ve yanında olduğunu söyleyen tek bir kişi vardır. Bu kişi ablasıdır. Ablası, Addie gibi otistik ve kardeşinin ne hissettiğini net olarak anlayan tek kişidir. Bu duruma karşı ablasından yardım isteyen Addie, iftira atılarak katledilen kadınların saygınlık duyulmasını istemektedir. Mücadelesi zor geçecek olan karakter bu duruma karşı neler yapabilecek? Katledilen kadınların saygınlığının iade edilmesini başarabilecek mi?

Bir Tür Kıvılcım PDF

Bir Tür Kıvılcım PDF kitabı yayınlandığı ilk günden bu yana farklılığından söz edilen tek kitaplardan olmuştur. Yazar geçtiğimiz dönemlerdeki kitaplarında da engelli bireylerin durumlarından bahsederek onları temsil etmeye çalışıyor. Öğretici olan bu kitap, bütün okuyan herkese nöro-çeşitli bireylerin neler yaşadığını gösterdiği gibi farklılıklar üzerine insanlara bakış açısı kazandırmaya çalışmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Meftun Sesim Olur Musun? 2 


Yorum yapın